Чай Пуер

160 шт

Китайський чай Пуер

Пуер (кит. 普洱茶, піньїнь: pǔ'ěrchá, «чай з Пуера») — знаменитий чай, який підкорив серця мільйонів. Головною відмітною особливістю Пуеру є його здатність до багаторічного зберігання — витримки. З часом якість чаю лише покращується, відкриваються по новому смакові властивості, аромат стає насиченішим, а смак — ніжнішим. Пуер — це оригінальний чай, вироблений в регіоні з особливими природно-кліматичними умовами провінції Юньнань.

Легенда чая Пуер

Одну з версій походження чаю Пуер розповідає історія: «здавна з м. Пуер провінції Юньнань поставляли на Тибет зелений чай, шлях зазвичай займав більше 100 днів і проходив по високогірній місцевості. Для зручності транспортування, чай пресували в форми і загортали в бамбукові листя. Через велику різницю температурних режимів вночі і вдень на чайній сировині поперемінно накопичувався і розсіювався конденсат і цей процес повторювався щодня декілька місяців. Таким чином, зелений чай перетворювався в незрозумілий темний за забарвленням чай з дуже своєрідним, м'яким землянистим смаком. Тому через відсутність більш швидкого перевезення продукції іншого чаю на Тибеті не знали».

Сировина для виготовлення чаю і купажування Пуеру:

Для виготовлення Пуеру використовується Мао ча — це висушенний на сонці чай-сирець. Чайну сировину збирають двічі на рік — навесні і восени, відбирається гілочка з 2-4-ма листочками, що розпустилися.

Сировина для чаю, що використовується у купажі, відіграє значну і дуже важливу роль на характеристику чаю. Юньнанську сировину поділяють на 10 класів: високий клас містить крихітні ніжні листочки і золотисті бруньки, а найнижчим є 10 клас, який містить великі грубі листя зі стеблами. Клас листя означає лише «ніжність» чайної сировини. Наявність в чаї черешків або великих листочків не вказує, що чай низької якості.

Особливо цінним вважається Пуер, який був виготовлений без змішування сировини і називається некупажованим. Для виробництва купажованого Пуеру, сировину різних класів змішують і, як правило, обробляють зовнішню поверхню чаю — дрібним і ніжним листям, а внутрішню більш грубим.

Пуери поділені на 3 основні категорії в залежності від сировини:

    • Цяому — найкраща за якістю сировина. Формується вона з листя деревоподібних чайних рослин.
    • Гуаньму — нижча за якістю і виготовляється з маленьких листочків чайних кущів;
    • Баньцяому — проміжний тип окультурених чайних дерев або чагарників.
    • Найціннішим вважається чай з диких і старих рослин, які виросли без втручання людини.

За способом виробництва Пуер поділяється на два види:

    • Шу Пуер в дослівному перекладі означає, як «готовий» або чорний чай. Він проходить стадію вологого скиртування, через що практично відразу набуває схожість зі старим, витриманим чаєм. При довготривалому зберігання він мало змінюється з часом і здатний через роки залишатися все тим же знайомим і звичним чаєм, як і раніше. Чай має темний настій, міцний за смаком і насичений аромат. Відтінки змінюються від фруктових до карамельно-шоколадних ноток. Завдяки своїй міцності і незвичайно мʼякому смаку, а також привабливій ціні, цей сорт чаю швидко набрав популярність у всьому світі.

      Чай Шу Пуер

    • Шен Пуер — «сирий» або зелений Пуер. У перший рік цей сорт відчувається за смаковими якостями, як грубуватий зелений чай. Але з роками він набуває нових рис, змінюється, дорослішає, і при правильному зберіганні якісної сировини він стає потужнішим і різноманітнішим за смаком і ароматом. За забарвленням напій має світлий колір, пряно-квітковий аромат, смак соковитий, ніжно-терпкуватий. Післясмак свіжий і солодкий. Саме такий чай існував з самого початку чайної історії.

      Чай Шен Пуер

Технологія виробництва Пуера

Для виготовлення «Мао ча» використовуються необхідні операції по обробці: фіксація, скручування і сушіння. Залежно від типу сировини,«Мао ча» виробляють такими способами:

    • зібране листя підвʼялюється, потім мнеться, щоб виділився сік і висушується на сонці;
    • сировина зі старих і грубих листків. Листя пропарюється і мнеться, а після сушиться на сонці;
    • сировина з молоденьких і ніжних листочків. Листя прожарюється в котлах, мнеться, просушується на сонці..

Для виробництва Шен Пуера, Маоча відправляють для подальшого пресування і сушіння. Відмітною особливістю у виробництві Шу Пуера є технологія «вологого скиртування», коли під дією вологи, високої температури, а також мікроорганізмів відбувається ферментація. Для цього чайну сировину складають у купи, зрошують водою, накривають мішковиною і залишають на 30-90 днів, періодично помішуючи для рівномірної ферментації. Після цієї операції чай просушується і провітрюється, а потім упаковується як розсипний Пуер або пресується у відповідні форми.

У виготовленні Шен Пуера особливу роль відіграє якість сировини, а для Шу Пуера - технологія виробництва і висока кваліфікація чайного майстра.

Класифікація Пуера за формою:

    • Пуер у формі млинця, коржа, диска — «Бін ча». Найпоширеніша конфігурація пресування Пуеру;
    • Пуер у формі піали, гнізда або чаші — «То ча»;
    • Пуер у формі цеглинки —«Чжуань ча»
    • Пуер кулястої форми у вигляді голови «Жень то ча»;
    • Пуер у формі куба —«Фан ча»;
    • Пуер у формі гриба — «Цзінь ча»;
    • Пуер в мандарині — чудове і оригінальне поєднання класичного Пуеру і запашного мандарина;
    • Пуер в бамбуці— пресований чай, замотаний в бамбукові листя, внаслідок чого, в чаї з'являються аромати орхідеї з свіжими, травʼяними нотками;
    • «Сяо ча» — це порційний чай у вигляді міні точі або кубика (вагою до 5-6 грам) для разового заварювання, що дозволяє заощадити час на приготуванні напою;
    • Смола Пуера або чайна паста— являє собою пресовану маленьку гранулу, виготовлену незвичайним способом з листя старих дерев.

За способом зберігання Пуер поділяється:

    • Ганьцан Пуер, зберігається в природних умовах. Повна ферментація такого Пуеру відбувається за 10-20 років.
    • Шіцан Пуер, зберігається в сховищі з підвищеною вологістю, і повна ферментація виникає протягом 5-10 років.

Будь-який Пуер молодий чи витриманий, з молодих чи з старих рослин, виготовлений з маленьких чи з великих листочків, зберігається в сухому чи у вологому складі має свій унікальний та неповторний смак і обовʼязково відшукає свого шанувальника.

Корисні властивості Пуеру:

Цінність даного чаю безперечна і доведена не одним десятиліттям і навіть сторіччям. Не дарма жителі китайського Тибету відрізняються міцним здоров'ям, довголіттям, а також, що важливо в наш час, духовним спокоєм і врівноваженістю. Адже, чай дає не лише цілющі сили організму, а також життєву силу внутрішнього світу. Що може бути приємнішим, коли в руках гаряча чашка чаю, яка гріє не лише руки, а й душу? Коли повільно, ковток за ковтком, ти сьогодні проходиш через силу часу і простору і закривши очі, подумки переносишся в Тибет, де природа, що пройшла сторіччя, все також прекрасна і дарує тобі сили і свої найцінніші скарби чайне листя!

Корисні властивості чая Пуер

Як заварювати Пуер?

Пуер рекомендується заварювати в чайнику з ісинської глини, а також в гайванях, термосі, і навіть в улюбленій чашкі, головне дотримуватися рекомендацій і знайти свій за смаком рецепт приготування. Існує декілька способів заварювання чаю Пуер. Ми опишемо рекомендації на найпоширеніший спосіб приготування.

Рекомендації в заварюванні Пуеру «проливом»:

- розігрійте ємність для заварювання гарячою водою;

- покладіть на дно ємності 3-5 грам чайної сировини на 100-150 мл води. Необхідну кількість чаю від пресованого Пуеру найлегше відокремити спеціальним Пуерним ножом, щоб не пошкодити чайне листя;

- залийте чайну сировину водою, зазначеної нижче температурою:

    • молодий Шен Пуер (сирий, зелений) 80-90 ° C;
    • витриманий Шен Пуер (зелений) 85-98 ° C;
    • Шу Пуер — 98 °C.
    • Якщо Вам здасться, що чай не дуже ароматний, а смак не надто насичений, то на наступний раз ( «пролив») використовуйте воду вищої температури.
    • перша заварка Пуеру триває 2-5 секунд і призначена для очищення чайного листя. Цю заварку пити не слід, її потрібно злити. Для Шу Пуер рекомендовано промити чай двічі. Ополіскування чаю допомагає розкрити стисле чайне листя, звільнити сировину від пилу, а також сприяє розкриттю аромату і смаку настою;
    • після того як «умили» чайне листя друга заварка має бути витримана орієнтовно 10 секунд і з кожним наступним заварюванням необхідно збільшувати час настоювання приблизно на 30-50 секунд;
    • як тільки чай завариться до бажаної міцності, відразу ж перелийте чай з чайника в окремий посуд (чахай). Дуже важливо зливати настій із заварника до останньої краплинки, тому що, якщо в ньому залишиться хоч трохи води, то чай буде продовжувати заварюватися, і наступний настій буде дуже міцним;
    • розлийте Пуер по чашкам. При наступних заварювання час настоювання напою необхідно збільшити;
    • при заварці чаю «проливом», він витримує близько 10 заварювань, в залежності від якості чайної сировини. Від заварки до заварки смак настою і аромат будуть змінюватися з кожним наступним приготуванням.

Пити напій необхідно з насолодою, нікуди не поспішаючи, маленькими ковточками, намагаючись відчути всі відтінки смаку і аромату вишуканого напою.

Заварювання Пуеру

Крім заварювання Пуеру «проливом» існує ще кілька цікавих способів приготування напою:

- варіння (томління) Пуеру на вогні;

- варіння Пуеру в молоці;

- заварювання в термосі;

- приготування в кавомашині (тіпрессо) і сифоні;

- приготування холодного Шен Пуеру.

Душевних чаювань з Nicetea!